výzva roušky s filtrem pro všechny!

Technická univerzita v Liberci přišla s řešením, které dokáže zastavit šíření koronaviru - filtr z nanovláken, který se dá vložit do bavlněné, podomácku vyrobené roušky. V malém množství jej také začala vyrábět a dodávat mezi integrované záchranné složky Libereckého kraje, kde se tento produkt plně osvědčil.  Na vyšší výrobu však TUL nemá kapacity.

Denně máme stovky telefonátů, e-mailů a zpráv od zdravotníků, policistů, hasičů, záchranářů z celé republiky, kteří nemají žádné ochranné prostředky a jsou – oprávněně – zoufalí. Píšou nám ze všech možných sociálních zařízení a také lidé, kteří jsou vážně nemocní a zcela pochopitelně se nákazy koronavirem obávají. Nyní se situace zlepšuje, neboť se pomůcky importují. Stále ale nejsou k dispozici každému, spíše se k nim dostanou jen vyvolení. 

Proto jsme my, studenti z TUL, přišli s iniciativou  „ROUŠKY S FILTREM PRO VŠECHNY“!
Přecházíme totiž do chronické fáze epidemie COVID-19, která bude trvat týdny, možná měsíce. Právo na ochranu svého zdraví mají všichni lidé v této zemi. A o to se musíme postarat sami. 

Jsme přesvědčeni, že řešením pro příští týdny je právě ona receptura, která byla vyvinuta na TUL - látková rouška s kapsou, do které se vloží vyměnitelný filtr standardizovaného rozměru 20x15 cm.  Toto řešení se totiž v praxi osvědčilo, a proto chceme, aby bylo dostupné všem lidem. Nejen zdravotníkům v Libereckém kraji, ale zdravotníkům v celé České republice, policistům, hasičům, záchranářům, seniorům, lidem s onkologickým onemocněním, dětem, dospělým, prostě všem.

Proč má toto řešení šanci na úspěch? Protože je

  • jednoduché – na výrobu i používání;

  • efektivní – ochrana před infekcí je díky filtru (např. z nanovláken) mnohonásobně větší než u samotné látkové roušky;

  • udržitelné – odpadem je jen filtr; látková rouška se dá sterilizovat a použít mnohokrát;

  • otevřené – filtr může být z nanovláken nebo z jakéhokoli jiného materiálu, který se prokáže jako účinný.

Je potřeba, aby firmy převzali tuto recepturu a začaly ji neprodleně vyrábět a distribuovat po kraji a republice. Strojů na výrobu nanovláken a jiných vhodných materiálů je ale v ČR dost – a my rádi pomůžeme s jejich nastavením, aby byl výsledek co nejlepší.

 

Bylo by také dobré, kdyby se zapojily i další výzkumné instituce a pokračovaly ve výzkumu, aby rozšířily paletu použitelných materiál . Otevřenost je tu nejdůležitější. Sami to totiž nezvládneme!

Na koho se tedy obracíme?

  • Na firmy, které mají zařízení na výrobu nanovláken a dalších vhodných materiálů. Při nastavení výroby rádi poskytneme naše zkušenosti!

  • Na vědce z oblasti filtrace, virologie apod. Pomozte s testováním a vývojem ještě účinnějších filtrů, nacházejte další a lepší materiály!

  • Na všechny, kdo můžou šít látkové roušky. Dáváme k dispozici náš postup a budeme rádi, když ho vylepšíte!

Potřebujeme, aby se v ČR začalo vyrábět alespoň 500 tisíc vyměnitelných filtrů denně.

V následujícím týdnu to může vyšplhat až na 2-3 miliony kusů denně.

Je to možné, je ale potřeba zapojit kapacity českého průmyslu.

Společně to dokážeme!

TUL tým

rOUŠKY S FILTRY PRO VŠECHNY!

  • Facebook - Bílý kruh
  • Instagram - Bílý kruh
  • LinkedIn - Bílý kruh