ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

"Kam a komu dodávat vyrobené roušky?"


Pokud se nacházíte v Libereckém kraji a máte možnost nám je doručit, rádi je přijmeme. Dejte ale předem vědět našemu týmu, kdy přijedete: Ing. Inka Teschinská: 721 148 218 Pokud jste odjinud, zamiřte na spřátelený web www.damerousky.cz. Zde se shromažďuje nabídka i poptávka po rouškách.
"Jak správně vkládat filtr?"


Návod naleznete na našich stránkách, konkrétně zde!
"Je možné filtr skládat či zmenšit tak, aby padl do roušek pro děti?"


Filtr je možné překládat tak, aby se vešel do roušky "na míru". Buď tedy v půlce, anebo po okrajích. Ale to může znepříjemnit dýchání. Upravovat velikost filtru můžete ale i nůžkami. Ovšem je třeba dodat, že naše velikost filtru byla speciálně navržena Textilní fakultou TUL a sice za tím úmyslem, aby u dospělých poskytovala co nejvyšší možnou ochranu - aby dokázala obalit většinu tváře, nejlépe od očí až k prostředku krku. Myslete na to, až budete roušky dle potřeby upravovat. Pokud ho budete upravovat pro dítě, doporučujeme ho přestřihnout na půl.
"Kolik by měl filtr stát?"


Náklady na jeden filtr jsou individuální. Záleží na vybavenosti a kapacitách firmy. Usilovně ale jednáme, aby to bylo v řádech korun - maximálně 4 Kč za kus.
"Jak dlouho filtr vydrží?"


Filtr je převážně na jedno použití. Jeho účinnost klesá s dobou nošení. Můžete tedy jeden filtr nosit celý den, ale onu maximální ochranu poskytuje v prvních 4-6 hodinách od nasazení. Záleží totiž na "míře opotřebovávání" - jak člověk dýchá, zdali v ní sportuje a další faktory. Pokud filtr použijete na krátkou procházku či si jen odskočíte na menší nákup (1-2 hodiny), lze ho následně použít znovu. Za každých okolností je ale potřeba dodržovat tato naše doporučení.
"Lze dodat vzorky?"


Bohužel, to není možné. Děkujeme za pochopení.
"Když nejsou filtry, tak co používat?"


Jako alternativu účinného filtru můžete použít pytlík do vysavače, či další materiály sepsané zde. Pokud prozatím nemáte tyto materiály k dispozici, noste bavlněnou roušku bez filtru. Sledujte naše stránky, neboť budeme postupně zveřejňovat firmy, které se zapojily do výroby.
"K čemu je tato zbytečná výzva, když nejsou filtry?"


Tato výzva měla 2 cíle: 1. Aby lidé začali šít roušky s kapsou, do které si bude moci vložit standardizovaný filtr o velikosti 15x20 cm. Standardizovaně proto, aby se filtry (až se dostanou na trh) daly využít v co nejvyšší míře, co nejvíce lidmi. Tuto osvětu stále šíříme dál a dle zpětných vazeb se nám to daří. 2. Aby firmy začaly produkovat standardizované filtry do ušitých roušek. A to se nám zatím vede. Filtry se díky této výzvě už začaly vyrábět a my jednáme s dalšími partnery, kteří produkci budou dále a dále zvyšovat. Již nyná si můžete zakoupit filtry z materiálu meltblown na www.rouskylidem.cz Oba cíle jsou splněny a my se myšlenku snažíme šířit dále. Proto bychom se k sousloví "zbytečná výzva" neuchylovali.
"Z jakého materiálu a jak silný drátek používáte, aby se dal vyvařit?"


Co se týče tloušťky, je to čistě na vás, co je vám příjemné na tvarování na nose. My vkládáme pozinkovaný vázací drátek (průměr 1,2 mm), který zvládl 10x vyvaření i s pracím práškem. Vhodný by mohl být také drátek schovaný v "bužírce" (izolaci). Dostali jste také tip od firmy Meryup-cycling s.r.o., které se dobře pracuje s tímto drátkem.